Żywiecki szpital wstrzymuje działalność oddziałów z powodu braku lekarzy

Żywiecki szpital wystąpił do wojewody o zgodę na czasowe zawieszenie działalności kilku oddziałów z powodu braku personelu medycznego. Decyzja ma obowiązywać przez trzy miesiące, począwszy od 7 października, i obejmuje oddziały chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i onkologicznej, a także niektóre poradnie.

Szpital w Żywcu, który funkcjonuje w ramach publiczno-prywatnego partnerstwa z firmą InterHealth Canada (IHC), wystąpił do wojewody śląskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o zgodę na zawieszenie działalności wybranych oddziałów przez trzy miesiące. Decyzja o tymczasowym zamknięciu oddziałów chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i onkologicznej, a także części internistycznej i chirurgicznej izby przyjęć oraz poradni położniczo-ginekologicznej i urazowo-ortopedycznej, weszłaby w życie 7 października.

Powodem tej decyzji jest niedobór lekarzy, który wynika z odejścia aż 21 lekarzy od marca bieżącego roku. IHC wskazało, że problemy płacowe, niedoszacowane plany finansowe, nadwykonania oraz opóźnienia w płatnościach, pogłębiają problemy finansowe szpitala, co prowadzi do braku środków na wypłaty wynagrodzeń dla personelu.

Szpital w Żywcu, będący pierwszym w Polsce projektem publiczno-prywatnym, został zbudowany na działce powiatowej i uruchomiony w 2020 roku. Partner prywatny, firma InterHealth Canada, zajmowała się zaprojektowaniem i realizacją budowy placówki.

Dodaj komentarz