W Stanach Zjednoczonych opracowano implanty mózgu mające na celu poprawę pamięci

Amerykański startup Kernel poinformował o wczesnym rozwoju wszczepialnych urządzeń mających na celu poprawę pamięci i uczenia się u osób z wieloma zaburzeniami.

Koncepcja urządzenia opiera się na pracy profesora Teda Bergera, który objął stanowisko dyrektora naukowego firmy. Podczas 20 lat doświadczeń, jego laboratorium rejestrowało aktywność elektryczną neuronów hipokampowych (części mózgu, która odgrywa kluczową rolę w procesach pamięci i uczenia się) podczas percepcji informacji i jej transformacji w pamięć długoterminową.

Na podstawie tych danych, naukowcy zbudowali matematyczny model tego procesu i przeprowadzili udane eksperymenty na stymulacji pamięci u gryzoni i naczelnych. Jak powiedział Berger w wywiadzie dla IEEE Spectrum, obecnie przeprowadzane są testy pilotażowe na ludziach, a ich wstępne wyniki „są obiecujące”. Jego zdaniem, nadszedł już czas, aby stworzyć urządzenie do użytku klinicznego.

Zgodnie z projektem, urządzenie byłoby mikroprocesorem, który za pomocą wszczepionych elektrod w hipokampie, miałby rejestrować sygnały z neuronów, które odbierają informacje, przetwarzają je i stymulują neurony odpowiedzialne za przetwarzanie informacji w pamięć długoterminową.

Berger podkreślił, że opracowanie urządzenia, które nazwał neuroprotezą, zajmie jeszcze trochę czasu. Według niego, udało mu się zlokalizować ogólną zasadę kodowania zapominania u szczurów, ale u naczelnych, w tym ludzi, uczynienie tego będzie znacznie trudniejsze (w mózgu szczura średnio jest około 200 milionów neuronów, a u ludzi – 86 miliardów).

Urządzenie zostało zaprojektowane w celu stymulowania pamięci i uczenia się u osób z chorobą Alzheimera i innymi postaciami demencji (nabytą demencją), a także udarem mózgu lub urazami mózgu.

Dodaj komentarz