Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wdraża system CGM CLININET

Powody cyfryzacji placówek medycznych bywają różne, ale zawsze jednym z głównych elementów decydujących o wdrożeniu technologii informatycznych jest chęć sprawnego i wydajnego zarządzania. Nie bez znaczenia jest także świadomość konieczności podnoszenia komfortu obsługi pacjentów. Warto podkreślić, że wiele szpitali wdraża nowoczesne systemy informatyczne niezależnie od planów Ministerstwa Zdrowia dotyczących Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (kolejny termin wprowadzenia EDM w Polsce wyznaczono na rok 2017). Do placówek medycznych, które podjęły decyzję o kompleksowej informatyzacji, należy Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

16 lutego 2016 r. firma CompuGroup Medical Polska zakończyła tzw. asystę wdrożeniową, poprzedzoną cyklem szkoleń dla personelu szpitala z zakresu eksploatacji systemu CGM CLININET. Główne zapisy kontraktu na dostawę i wdrożenie kompleksowego systemu informatycznego klasy HIS wraz z integracją systemów i urządzeń peryferyjnych zostały zrealizowane już w październiku ubiegłego roku, jednak z uwagi na cykliczność okresów rozliczeniowych (początek roku rozliczeniowego) system informatyczny uruchomiono 1 stycznia 2016 r. Zakres prac obejmuje dodatkowo świadczenie usług gwarancyjnych i serwisowych przez 6 lat, integrację systemu CGM CLININET z systemami dotychczas funkcjonującymi w szpitalu, a także przeniesienie danych ze stosowanego wcześniej systemu HIS.

Wartość kontraktu to 5 561 233 zł brutto.

Budowę Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozpoczęto 3 czerwca 1973 r. Od tego czasu szpital jest stale modernizowany i rozbudowywany. W 1995 r., na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, uzyskał oficjalnie status prawny jednostki badawczo-rozwojowej i nową nazwę: Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. W sierpniu 2012 r. otwarto przebudowaną Klinikę Pediatrii i Żywienia, w grudniu rozpoczęła działalność klinika Budzik dla dzieci wybudzanych ze śpiączki, w 2013 r. wybudowano nowoczesny blok operacyjny, a w latach 2014–2015 powstało nowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych.

Obecnie w strukturze Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie funkcjonuje:

  • 15 klinik
  • 26 oddziałów
  • 30 poradni specjalistycznych
  • 39 pracowni diagnostycznych.

Artur Wołos, CGM Polska – kierownik projektu
Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie to ważny punkt na mapie polskiej opieki zdrowotnej. Ten szpital to duża i nowoczesna jednostka, zatrudniająca wielu specjalistów pediatrów światowej klasy. Do wdrożenia systemu informatycznego podeszliśmy z dużą starannością, ponieważ wiemy, jak ważny jest to projekt – zarówno dla CZD, jak i dla naszej firmy. Z uwagi na wysoki poziom złożoności prace wdrożeniowe systemu CGM CLININET trwały ponad rok. Efektem naszej pracy oraz bardzo dużego zaangażowania pracowników szpitala odpowiedzialnych za realizację umowy jest w pełni funkcjonalny system medyczny (HIS), wykorzystywany w praktycznie wszystkich obszarach funkcjonowania jednostki. Oczywiście jesteśmy dopiero na początku drogi. Przed nami długofalowa współpraca z dojrzałym i świadomym swoich potrzeb klientem, która z pewnością przyniesie obopólne korzyści – szpital otrzymuje kompleksowe rozwiązanie HIS, a nasza firma pozyskuje bezcenne doświadczenie. Partnerskie działanie leży u podstaw naszej pracy z klientami. Tę zasadę dobrze znają wszystkie współpracujące z nami szpitale.

One thought on “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wdraża system CGM CLININET

  • 13 października 2016 at 14:59
    Permalink

    W końcu jakieś pozytywy. Szpital od lat zmaga się z problemami organizacyjnymi i Finansowymi. Ewidentnie zmiany idą w dobrym kierunku, pytanie czy starczy sił… Trzymam kciuki!

Dodaj komentarz