Odkryto główne przyczyny nieuleczalności raka

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji zidentyfikowali strategie, które pomagają komórkom nowotworowym przetrwać mimo zastosowania różnych metod terapii.

Eksperci przeanalizowali genomy komórek nowotworowych wyizolowanych z 50 nowotworów u dzieci z guzem Wilmsa, nerwiakiem zarodkowym i mięsakiem prążkowanokomórkowym. Zidentyfikowali grupy genów, które promują rozwój mechanizmów ochronnych skierowanych przeciwko układowi immunologicznemu pacjenta, chemioterapeutykom i innym lekom.

Wraz z rozwojem tkanek złośliwych, pojawiają się mutacje w tych genach i powstają nowe typy komórek nowotworowych, zwanych klonami. W obrębie guza, może istnieć kilka klonów, które inaczej reagują na leczenie. Okazało się, że mutacje można podzielić na cztery grupy, odpowiadające mechanizmom przetrwania tkanek nowotworowych: tolerancji, koegzystencji, konkurencji i chaosu. Dwie ostatnie przyczyniają się do nawrotu nowotworów.

Dzięki tolerancji, nowe klony tworzą się w pewnej części guza i nie zmieniają swojej lokalizacji. Koegzystencja sugeruje, że klony rosną i rozmnażają się z resztą nowotworu, przedostając się w różne miejsca. W konkurencji, nowy klon całkowicie zastępuje oryginalne komórki rakowe. Chaos pojawia się, gdy nowe mutacje pojawiają się losowo w DNA klonów, a różne typy komórek tworzą się jednocześnie w różnych miejscach guza.

W przyszłości, naukowcy mają nadzieję na określenie strategii przeżycia w komórkach nowotworowych w początkowej fazie choroby. Wyniki pracy, według ekspertów, mogą pomóc w opracowaniu nowych metod zapobiegania nawrotom.

Dodaj komentarz