Naukowcy po raz pierwszy wydrukowali rogówkę oka na drukarce 3D

Bioinżynierowie dokonali ostatnio prawdziwego przełomu, jeżeli chodzi o drukowanie ludzkich narządów. Naukowcy z Newcastle University (Wielka Brytania) stworzyli rogówkę opartą na komórkach macierzystych.

Ekspertom udało się ostatecznie stworzyć odpowiedni model. Mieszanina zawiera komórki zrębu rogówki żywego dawcy, alginiany (polisacharydy) i kolagen – białko, które stanowi podstawę tkanki łącznej organizmu. W oparciu o tę substancję, zwykła drukarka 3D jest w stanie stworzyć zdrową rogówkę w ciągu dziesięciu minut.

Profesor Che Connon wyjaśnił, w jaki sposób zespół osiągnął swój imponujący wynik:

Wykorzystaliśmy unikalny żel do połączenia alginianu i kolagenu: wspierają one życie w komórkach macierzystych podczas produkcji materiału. Sam materiał jest wystarczająco twardy, aby utrzymać dany kształt, i wystarczająco miękki, aby nie stanowić przeszkody dla drukarki. Wynik ten jest oparty na naszej poprzedniej pracy, w której przez kilka tygodni, w temperaturze pokojowej, utrzymywaliśmy komórki przy życiu w podobnym żelu.

Specjaliści zapewniają, że w ten sam sposób mogą symulować rogówkę u każdej osoby. Wynalazek musi jednak najpierw przejść serię testów – i dopiero wtedy trafi do przeszczepów.

Dodaj komentarz