Naukowcy opracowali nową technologię wykrywania raka we wczesnym stadium
Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei i Szwajcarskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Zurychu, stworzyli biomedyczny tatuaż, który może zdiagnozować we wczesnych stadiach, niektóre rodzaje nowotworów. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Science Translational Medicine”.
Czujnik na skórze ujawnia hiperkalcemię w ludzkim ciele, która jest uważana za jeden ze wskaźników obecności zmian onkologicznych. W przypadku wysokiego poziomu wapnia, tatuaż, pod wpływem melaniny, zabarwia się na ciemny kolor, co jest sygnałem o konieczności poddania się badaniom lekarskim.
Technika wytwarzania melaniny została już przetestowana na skórze świni i szczurów z nowotworem gruczołu sutkowego i jelit, gdzie w ciągu 38 dni obserwacji nie wystąpiły objawy choroby. Wskaźnik od razu był w stanie zidentyfikować patologiczne zmiany.
Naukowcy uważają, że możliwe, że tatuaż zostanie wykorzystany jako nieinwazyjna metoda monitorowania skuteczności leczenia raka, a także identyfikowania nie tylko raka, ale także niektórych innych chorób diagnozowanych poprzez stężenia wapnia we krwi.