MZ dementuje doniesienia dot. przetargu na szczepionki przeciwko pneumokokom

Ministerstwo Zdrowia wystosowało w środę (9 listopada) komunikat ws. przetargu na szczepionki. „Fakt” napisał we wtorek, że uczestniczy w nim  „koncern, dzięki któremu przez lata świetnie zarabiał wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda”.

Resort przypomina, że „minister zdrowia podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci. Od 1 stycznia 2017 r. będą szczepione wszystkie nowo narodzone dzieci. Za zakup szczepionek zapłaci ministerstwo”.

MZ wskazuje, że „na szczepionki (…) przeciwko pneumokokom przeznaczono 160 mln zł. W październiku minister finansów zwiększył budżet ministra zdrowia o tę kwotę, aby kupić te szczepionki do końca 2016 r. Środki pochodzą z rezerwy celowej. Przetarg na szczepionki przeciwko pneumokokom odbywa się zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Prowadzi go Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia, a nadzoruje merytorycznie Departament Matki i Dziecka”.

„Wiceminister Krzysztof Łanda nie jest w żaden sposób związany z tą sprawą” – czytamy w informacji MZ.

Resort zdrowia wyjaśnia następnie, że „Zakład Zamówień Publicznych prowadzi przetarg w trybie nadzwyczajnym, ponieważ szczepionki muszą zostać zakupione do końca 2016 r. Aby od 1 stycznia 2017 r. nowo narodzone dzieci mogły być szczepione przeciwko pneumokokom, szczepionki muszą znaleźć się na czas w Centralnej Bazie Rezerw w Porębach. Następnie muszą być przekazane do wszystkich powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju, aby podmioty, zatrudniające lekarzy wykonujących szczepienia mogły odebrać szczepionki i zaszczepić dzieci w terminie”.

„W związku z tym zgodziliśmy się na zakup szczepionek w opakowaniach obcojęzycznych, pod warunkiem, że wykonawca uzupełni każde opakowanie o ulotkę przetłumaczoną na język polski. Wyrażenie zgody w żaden sposób nie rozstrzyga o wyniku przetargu” – czytamy dalej.

Więcej na: mz.gov.pl

Dodaj komentarz