Czy kobiecy mózg jest bardziej aktywny niż mózg mężczyzny?

Pytanie to zostało postawione po opublikowaniu pracy neurobiologów pod kierunkiem Daniela Amena, opublikowanej w Journal of Alzheimer’s Disease. Artykuł opisuje dużą i żmudną pracę: naukowcy porównali wyniki skanowania mózgu 26 mężczyzn i kobiet wykonanych w Amen Clinics.

Skanowanie przeprowadzono za pomocą metody tomografii komputerowej emisji pojedynczego fotonu (SPECT lub OECT). Doktor Amen jest wielkim entuzjastą tej metody. SPECT pozwala, między innymi, zmierzyć ilość krwi przechodzącej przez części mózgu.

Amen i jego koledzy odkryli, że przepływ krwi przez krwiobieg w żeńskim mózgu jest silniejszy niż przepływ krwi w mózgu mężczyzny, nawet kiedy kobieta jest zrelaksowana i nie skupiona, oraz podczas intensywnej pracy umysłowej. Różnica we wskaźnikach jest niewielka, ale istnieje, a wielkość próbki sprawia, że ​​badacze wierzą, że ta niewielka różnica naprawdę zależy od płci. Obrazy mózgu zdrowych ludzi, którzy byli wykorzystywani jako grupa kontrolna, potwierdziły te wyniki.

Ale jak to wpływa na aktywność neuronów, badanie Amena i jego kolegów już nie mówi. Wszystko, co wiemy, to to, że ilość krwi przepuszczanej w jednostce czasu przez przekrój różnych części mózgu u mężczyzn i kobiet, jest inna.

Dodaj komentarz