Znaleziono sposób na przezwyciężenie starzenia się skóry

Naukowcy z California Medical University w San Diego (USA) określili mechanizm starzenia się skóry. Udało im się również przywrócić funkcję komórek skóry, poprzez zahamowanie aktywności konkretnej cząsteczki, TGF-beta. Wyniki ich pracy opublikowano w czasopiśmie „Immunity”.

Fibroblasty skóry są komórkami tkanki łącznej. Chronią zewnętrzne powłoki ciała ludzkiego przed infekcjami i wydzielają tłuszcze, które nadają skórze młodzieńczy wygląd.

Naukowcy wykazali, że skóra noworodków zawiera dużą ilość fibroblastów, które wydzielają tłuszcz i peptyd przeciwdrobnoustrojowy katelicydyny. Wraz z wiekiem liczba fibroblastów skórnych wraz z tłuszczem skórnym zaczyna maleć, a ochrona przed infekcjami – osłabiać. Okazało się, że kluczową rolę odgrywa tu białko zwane transformującym czynnikiem wzrostu beta (TGF-beta). TGF-beta działa na dorosłe fibroblasty poprzez hamowanie syntezy tłuszczu i katelicydyny.

Naukowcy zahamowali TGF-beta w hodowlach komórek fibroblastów, a także w żywych komórkach myszy. Jednocześnie nastąpiło odtworzenie aktywności tłuszczowej i przeciwdrobnoustrojowej.

Dodaj komentarz