Zespół złamanego serca: w jaki sposób komplikacje wpływają na ryzyko przedwczesnej śmierci?

Nowe badania wskazują, że osoby, u których wystąpił wstrząs kardiogenny jako powikłanie przy zespole złamanego serca, mają zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci. Przeprowadzone na dużą skalę badanie z 2018 roku potwierdziło, że stres psychiczny spowodowany lękiem lub depresją, może zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru.

Związek między depresją a chorobą sercowo-naczyniową, nie jest nowy. Badacze zidentyfikowali niedawno szlaki biochemiczne kryjące się za asocjacją, a stres wydaje się odgrywać tu kluczową rolę pośredniczącą. Niekorzystnym zdarzeniem sercowo-naczyniowym, które może wynikać z intensywnego stresu, jest zespół złamanego serca – rzadki stan, który naśladuje objawy zawału serca. Zwykle dotyka on częściej kobiety niż mężczyzn.

Osoby z zespołem złamanego serca – zwanym kardiomiopatią takotsubo lub kardiomiopatią stresową – doświadczają nagłego, intensywnego bólu w klatce piersiowej oraz duszności. Chociaż objawy te mogą być podobne do zawału serca, zespół ten nie powoduje zablokowania tętnic. Zamiast tego, część serca powiększa się i nie pompuje prawidłowo krwi. Niektórzy badacze uważają, że efekt ten powodują wywołane stresem hormony, wytwarzane w odpowiedzi na skrajnie stresujące emocje, takie jak intensywny żal lub gniew.

Chociaż zespół złamanego serca może zagrażać życiu, większość ludzi w pełni wraca do zdrowia już w ciągu kilku tygodni. Jednak u 1 na 10 osób występują powikłania, takie jak wstrząs kardiogenny, który występuje, gdy serce nie jest w stanie przepompować wystarczającej ilości krwi do reszty ciała.

W nowych badaniach analizowano ryzyko przedwczesnej śmiertelności wśród osób, u których wystąpił wstrząs kardiogenny w wyniku zespołu złamanego serca. Kierownikiem zespołu był doktor Christian Templin z Uniwersyteckiego Szpitala w Zurychu w Szwajcarii.

Wyższe ryzyko śmierci krótko- i długoterminowej

Templin i jego zespół uzyskali dostęp do informacji z największej bazy danych dotyczącej zespołu złamanego serca: International Takotsubo Registry. Naukowcy przebadali informacje na temat 198 osób, u których w wyniku tego zespołu wystąpił wstrząs kardiogenny. Porównali to z danymi 1880 osób, u których wystąpił zespół, ale nie odnotowano żadnego powikłania. Średni wiek byłej grupy wynosił 63,4 lata.

Wyniki wykazały, że u osób, u których rozwinął się wstrząs kardiogenny, stres fizyczny był ponad dwa razy częściej przyczyną zespołu złamanego serca.

Główny autor badania komentuje odkrycia, mówiąc: Historia i parametry, które są łatwe do wykrycia przy przyjęciu do szpitala, mogą być pomocne w identyfikacji pacjentów z zespołem złamanego serca, u których występuje większe ryzyko rozwoju wstrząsu kardiogennego. Po raz pierwszy analiza ta wykazała, że ​​osoby, które doświadczyły zespołu złamanego serca powikłanego wstrząsem kardiogennym, były narażone na duże ryzyko śmierci wiele lat później, co podkreśla wagę ostrożnej długoterminowej obserwacji, szczególnie w tej grupie pacjentów.

Dodaj komentarz