Zanieczyszczenie powietrza spowalnia rozwój płuc u dzieci
Naukowcy z Queen Mary University w Londynie i King’s College i University of Edinburgh, sprawdzili objętość płuc u 2000 dzieci z 28 szkół podstawowych znajdujących się w skażonych obszarach Londynu.
Badacze odkryli zależność między poziomem zanieczyszczenia a objętością płuc u dzieci, które straciły 2,5 ml objętości na mikrogram/m3 dwutlenku azotu w powietrzu.
U młodych ludzi mieszkających w Hamlet Towers, Hackney, Greenwich i City of London, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza nie przekracza średniej granicy UE 40 mikrogramów/m3, objętość płuc zmniejszyła się o 100 ml, co stanowi prawie pięć procent średniej objętości.
Profesor Chris Griffiths z Queen Mary, University of London, powiedział: Pomimo poprawy jakości powietrza w Londynie, nasze badanie pokazuje, że zanieczyszczenie powietrza spowodowane emisjami oleju napędowego w miastach, zakłóca normalny rozwój płuc u dzieci, narażając je na ryzyko POChP w dorosłym życiu, co może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. W rzeczywistości wychowujemy pokolenie dzieci z niedostatecznie rozwiniętymi płucami.
Zanieczyszczenie powietrza, rocznie powiązane jest z 40 tysiącami przypadków przedwczesnej śmierci, a młodzież jest szczególnie zagrożoną kategorią, ponieważ płuca młodych ludzi wciąż się rozwijają.
Młodzi ludzie są przez to zagrożeni wystąpieniem zaburzeń oddychania, ataków astmy i infekcji klatki piersiowej – podsumowują badacze.