Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort podczas nocnego treningu

Zwłaszcza latem, gdy upalne dni zniechęcają do treningu w słońcu i skwarze, coraz więcej osób biega wieczorami. Podczas nocnego joggingu należy zwrócić szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo.

Dlaczego tak wiele osób woli biegać nocą niż w dzień? Taki trening ma bardzo wiele zalet. Wieczorami temperatura powietrza jest zazwyczaj dużo niższa niż w ciągu dnia. To ogromny plus, zwłaszcza w porze letniej, ponieważ upały to duże utrudnienie w czasie biegu. Nocą nie razi nas już słońce. Kiedy jest chłodniej, nie pocimy się tak bardzo, jak w skwarze dnia.

Kolejną zaletą nocnego treningu jest też znacznie prostsza rozgrzewka. Nasze ciało jest już rozciągnięte czynnościami wykonywanymi w ciągu dnia, więc organizm nie potrzebuje intensywnych ćwiczeń rozgrzewających.

Nocna przebieżka działa także jak naturalny środek nasenny. Przemierzone kilometry ułatwiają spokojne zaśnięcie. Dla wielu biegaczy dodatkowym atutem wieczornego joggingu jest również tajemnicza atmosfera (puste ulice, cienie, światło rzucane przez lampy). Bieganie nocą może być jednak niebezpieczne. Aby zadbać o swój spokój i komfort podczas treningu, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Bardzo ważne jest, aby wybierać trasy znane nam z dziennych treningów. Znając ukształtowanie terenu (koleiny, wystające korzenie drzew itp.), możemy uniknąć niebezpiecznych urazów. Na nocne treningi warto wybierać oświetlone rejony.

Dla trenującego bardzo ważną kwestią jest także strój. Powinien być on widoczny dla kierowców. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kolor odzieży nie jest istotny. Ważniejsze od barwy stroju jest to, czy odbija on światło. Dlatego warto wyposażyć się w ubranie i opaski odblaskowe.

Opaski odbijające światło najlepiej zakładać na części ciała, które poruszają się podczas biegania, czyli nogi i ramiona. Ruszające się paski są łatwiej dostrzegalne dla kierowców. Lepiej widoczne na drodze są także grupy biegaczy.

Widoczność jest bardzo ważną kwestią związaną z nocnym bieganiem. W ciągu dnia średni czas reakcji kierowcy to ok. 1,5 sekundy. Po zmroku natomiast wydłuża się on do 2,5 sekundy. Przy prędkości samochodu 100 km/h, taka sekundowa różnica w czasie reakcji wydłuża drogę hamowania aż o 30 metrów.

Wybierając się na nocny jogging, należy zabrać ze sobą także własną wodę czy napoje izotoniczne. W nocy znalezienie otwartego sklepu może stanowić duży problem.

Dodaj komentarz