Wysoki wzrost zwiększa ryzyko niektórych nowotworów?

Naukowcy z University of California stwierdzili, że ludzie wysokiego wzrostu mają tendencję do występowania pewnych rodzajów raka z powodu większej liczby komórek w organizmie.

Eksperci przeanalizowali dane z kilku badań, w których analizowano zależność między ryzykiem zachorowania na raka a wzrostem populacji w Norwegii, Korei, Austrii i Szwecji. Umożliwiło to im oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia 23 rodzajów nowotworów złośliwych, biorąc pod uwagę liczbę komórek w ludzkim ciele.

Naukowcy odkryli, że u kobiet co 10 centymetrów wzrostu, ryzyko raka zwiększa się o 13 procent, a u mężczyzn o 11 procent. Jednocześnie, 18 typów nowotworów złośliwych, w tym raka skóry, tarczycy, jelit, macicy i piersi, było ściśle związanych z wysokością ludzkiego ciała. Według ekspertów, wynika to ze zwiększenia ilości hormonów wzrostu, co prowadzi do większego podziału komórek i podwyższonego ryzyka niepożądanych mutacji.

Jednym z rodzajów nowotworów złośliwych niezwiązanych ze wzrostem, był rak szyjki macicy, ponieważ główną rolę w jego powstawaniu odgrywa wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Dodaj komentarz