Witamina B5 wykazuje skuteczność w walce z rakiem krwi

Zespół z Barts Cancer Institute na Queen Mary University w Londynie i Francis Crick Institute, wykazał, że witamina B5 ma potencjał w walce z rzadkim rakiem krwi zwanym zespołem mielodysplastycznym (MDS). Wyniki prac opisano w czasopiśmie „Science Translational Medicine”.

Autorzy badania przeanalizowali próbki krwi pobrane od 42 osób z MDS. Okazało się, że enzym COASY odgrywa kluczową rolę w regulacji produkcji czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Częściowa utrata enzymu u pacjentów z określonym typem nowotworu krwi, prowadzi do znacznego zmniejszenia produkcji krwinek czerwonych, co z kolei powoduje anemię.

Naukowcy postanowili następnie sprawdzić, czy mogą zwiększyć produkcję czerwonych krwinek za pomocą terapii opartej na zwiększonym spożyciu witaminy B5. Eksperyment wykazał, że leczenie witaminą B5 lub innym jej metabolitem, skutecznie wpływało na dojrzewanie krwinek czerwonych.

Nowoczesne metody leczenia MDS często znacznie obniżają jakość życia pacjentów, a także zwiększają ryzyko progresji białaczki. W przyszłości naukowcy zamierzają dalej badać procesy produkcji czerwonych krwinek, a także testować nowe rodzaje terapii w badaniach klinicznych.

Dodaj komentarz