Wirus HIV coraz mniej szkodliwy?

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Oxfordzie dowiódł, że wirus HIV może być słabszy w zależności od tego na jaki organizm i system immunologiczny natrafi.

Naukowcy wykazali, że skuteczny układ odpornościowy może zatrzymać emisję wirusa, albo spowodować jego mniejszą inwazyjność.

Taki rodzaj wirusa, może mieć mniejszą zdolność replikacji w zainfekowanym organizmie – powiedział profesor Philip Goulder z Uniwersytetu w Oxfordzie.

Jednak naukowcy są ostrożni co do ostatecznych wyników. W Botswanie, gdzie wirus przeszedł swoistą ewolucję do niższych form, obserwuje się od lat mniejszą szkodliwość jego działania.

Ustalenia zawarte w Proceedings of National Academy of Sciences sugerują również, że względna słabość wirusa może wynikać ze stosowania leków antyretrowirusowych.

Profesor Jonathan Ball, wirusolog z Uniwersytetu w Nottingham, powiedział BBC: Jeśli tendencja się utrzyma to możemy zobaczyć globalne zmiany w umieralności na HIV. Z racji tego, że wirus jest coraz słabszy, to więcej ludzi przeżyłoby po zarażeniu.

Teoretycznie, gdyby HIV był mniej szkodliwy, to i populacja stałaby się bardziej odporna. Z biegiem czasu zakażenie wirusem w końcu stałoby się niemal nieszkodliwe.

Ale w tym przypadku mówimy o czasach bardzo odległych – dodał.

Dodaj komentarz