Większość zabiegów podwójnej mastektomii jest wykonywana niepotrzebnie
Według najnowszych badań, kobiety z rakiem piersi, które zdecydowały się na usunięcie obu piersi, miały takie same szanse wystąpienia raka w zdrowej piersi, jak wszystkie kobiety.
Usunięcie obu piersi, czyli podwójna mastektomia, jest zabiegiem, który wykonuje się w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka piersi u kobiet o zwiększonym ryzyku wystąpienia tego rodzaju raka, np. w wyniku genetycznej mutacji. Jednak większość pacjentek biorących udział w badaniu, a które poddane były podwójnej mastektomii, nie należało do tej grupy.
Naukowcy przyjrzeli się 1447 kobietom, które chorowały na raka piersi i odkryli, że 106 lub 8 procent z nich miało usuniętą zarówno zdrową, jak i chorą pierś. Według badania jednak, około 70 procent z kobiet, które miały usunięte obie piersi nie znajdowało się w grupie o zwiększonym ryzyku wystąpienia raka piersi. Nie posiadały one mutacji genu BRCA, ani nie posiadały one silnej historii raka piersi w rodzinie.
U tych kobiet prawdopodobieństwo wstąpienia drugiego raka piersi było niskie – powiedział doktor Steven Katz, profesor medycyny na University of Michigan.
Według Katza, prawdopodobieństwo to jest tak małe, że operacja usunięcia zdrowej piersi nie zmniejszy ryzyka śmierci w wyniku raka piersi.
Skłonni jesteśmy usunąć zdrową pierś kobiety z rakiem piersi, ale nie bylibyśmy skłonni zrobić tego samego u kobiety bez raka piersi, pomimo tego, że w obu przypadkach wynik jest taki sam i nie zmniejsza on ryzyka śmierci w wyniku raka piersi – powiedział Katz.
W ostatnich latach liczba kobiet z rakiem piersi, które zdecydowały się na usunięcie obu piersi z obawy przed ponownym zachorowaniem, zwiększyła się i lekarze sądzą, że niektóre z tych kobiet decydują się na taki zabieg niepotrzebnie. Niestety, decyzja tych kobiet podjęta zostaje w okresie zwiększonego stresu emocjonalnego. Pacjentki mogą podejmować decyzję w odpowiedzi na stres wynikający z pierwszej diagnozy. W badaniu, trzy czwarte kobiet zgłaszało obawę przed nawrotem raka i te kobiety, które najbardziej bały się nawrotu, częściej decydowały się na usunięcie obu piersi.
Około 10 procent wszystkich kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi, ma zwiększone ryzyko wystąpienia raka w drugiej piersi i to właśnie im doradza się podwójną mastektomię. Kobiety te posiadają mutację genu BRCA1, BRCA2 lub mają matkę lub siostrę, która miała raka piersi lub raka jajników.
W badaniu 136 kobiet miało zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi. Dla tych kobiet usunięcie obu piersi zmniejszało ryzyko śmierci w wyniku raka piersi, jednak zaledwie 24 z nich zdecydowało się na podwójną mastektomię.
Reszta mogła wybrać inną opcję, np. częste badania – powiedział Katz.