W jaki sposób wpływają na nas smartfony?

Ludzie, którzy nieustannie zaglądają do swoich smartfonów, są mniej zdolni do kontrolowania impulsywnego zachowania i nie są skłonni do oszczędzania. Wniosek ten został wyciągnięty przez naukowców z American University University – psychologów Henry’ego Wilmera i Jasona Cheina.

Aby wyjaśnić wpływ technologii mobilnych na życie ludzi, psychologowie postanowili ustalić, czy użytkownicy smartfonów przejawiają odroczone zaspokajanie potrzeb. Innymi słowy, czy są w stanie zrezygnować z natychmiastowej przyjemności na rzecz większych korzyści w przyszłości.

Aby to sprawdzić, eksperci poprosili 91 uczestników o wypełnienie kwestionariuszy, w których konieczne było wskazanie, ile czasu spędzają na rozmowach przez telefon, aktualizowaniu swojego statusu w sieciach społecznościowych, a także na przeglądaniu internetu. W drugim etapie badań naukowcy ocenili zdolność uczestników do rezygnacji z chwilowej przyjemności na rzecz dużych korzyści w przyszłości.

Wyniki pokazały, że osoby, które mają tendencję do ciągłego sprawdzania swoich telefonów, są mniej zdolne do odroczenia zaspokojenia swoich potrzeb.

Zdaniem ekspertów, nawyki związane z technologią mobilną, takie jak częste zaglądanie do telefonu, wiążą się z niekontrolowanymi impulsami bardziej niż z oczekiwaniem na satysfakcję.

Dodaj komentarz