W jaki sposób waga i wzrost wpływają na długość życia mężczyzn i kobiet?

Naukowcy z Holandii odkryli, że waga i wzrost mają znacznie większy wpływ na długość życia kobiet niż mężczyzn. W szeroko zakrojonych badaniach obejmujących ponad 7 tysięcy osób obu płci okazało się, że wysokie i szczupłe kobiety, częściej żyją do 90 lat niż kobiety o niższym wzroście i pełniejszej budowie ciała.

W przypadku mężczyzn, związek ten nie został zidentyfikowany. Jednocześnie, wykazano, że aktywność fizyczna zwiększa oczekiwaną długość życia u obu płci, ale aby uzyskać pozytywny efekt, mężczyźni muszą poświęcić na treningi znacznie więcej czasu niż kobiety.

Naukowcy z Uniwersytetu Maastricht (Holandia) stwierdzili, że waga i wzrost mają znacznie większy wpływ na długość życia kobiet niż mężczyzn. Eksperci doszli do takich wniosków w trakcie szeroko zakrojonego badania, które rozpoczęło się w 1986 r. Eksperyment obejmował 7807 osób (3646 mężczyzn i 4161 kobiet). W chwili rozpoczęcia badania uczestnicy mieli od 68 do 70 lat. Badacze chcieli dowiedzieć się, jaki jest związek między wzrostem, wagą oraz ćwiczeniem, a prawdopodobieństwem dożycia 90 lat w przypadku mężczyzn i kobiet.

Uczestnicy badania przekazali informacje na temat ich wzrostu i wagi w chwili obecnej oraz w wieku 20 lat. Ponadto, specjaliści byli zainteresowani tym, ile czasu uczestnicy eksperymentu spędzają codziennie na aktywności fizycznej, na przykład chodzeniu, jeździe na rowerze lub spacerach z psem. Ponadto, badani dostarczyli ekspertom dane na temat swojego dziennego spożycia kalorii, palenia papierosów i picia alkoholu, a także poziomu wykształcenia.

W momencie ukończenia badania, około 433 mężczyzn (16,7%) i 944 kobiet (34,4%) miało 90 lat. Wykazano, że wśród kobiet mierzących powyżej 175 cm, było o 31% więcej osób długowiecznych niż w przypadku kobiet o wzroście mniejszym niż 160 cm.

W przypadku mężczyzn, takiego związku nie ujawniono.

Dodaj komentarz