W jaki sposób otyłość wpływa na skórę stóp?

Osoby z nadwagą często mają zmieniony chód, co prowadzi do wywierania większego nacisku, napięć, skręceń i urazów. Mają również mniejszą mobilność i słabszą równowagę. Oznacza to, że są one bardziej narażone na różnego typu upadki i obrażenia.

Badania pokazują, że ponad połowa osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, jest otyła. Stan ten powoduje bóle stawów i stany zapalne, co utrudnia ćwiczenia i zrzucanie nadmiernych kilogramów.

Rogowacenie ciemne to najczęstszy problem skórny w przypadku otyłości. Rogowacenie ciemne pojawia się jako symetryczne, ciemne plamy. Najczęściej obserwuje się je w dole ramion, w pachwinach, na karku, łokciach i na twarzy, ale może również występować na kostkach stóp. Rogowacenie ciemne jest związane z opornością na insulinę.

Dna moczanowa to kolejny rodzaj zapalenia stawów, który występuje częściej u osób otyłych. Dna moczanowa to nagromadzenie kwasu moczowego, który organizm stara się wydalić.

Hiperkeratoza wynika z przewlekłego, nadmiernego nacisku lub tarcia o naskórek, zwłaszcza na stopach. Nadmierna waga prowadzi do hiperkeratozy podeszwowej – pogrubienia powierzchni nośnych na podeszwach stóp. Objawia się swędzącymi, łuszczącymi się plamami, które są niebieskawo-fioletowe (liszaj płaski) lub występują jako czerwone, płaskie, grube plamy skórne (rogowacenie słoneczne). Leczenie hiperkeratozy zależy od przyczyny, lokalizacji, typu i ciężkości choroby. Najczęściej obejmuje ono utratę wagi i noszenie ortopedycznych wkładek do butów. Ponadto, skuteczne mogą się okazać środki zmiękczające skórę.

Modzele to pogrubienie skóry, które występuje w odpowiedzi na nadmierne, powtarzające się siły ścinające lub tarcia, zwykle z powodu ciągłego tarcia skóry. Są podobne do odcisków, ale modzele występują, gdy wywierane są nieprawidłowe siły. Pewne deformacje stóp, takie jak krzywe palce stóp, mogą predysponować do rozwoju modzeli. Modzele mogą powodować ból, zazwyczaj jest to uczucie pieczenia. Nadmierne obciążanie i niektóre rodzaje obuwia, są często czynnikami przyczyniającymi się do tego stanu.

Płaskostopie to kolejna, częsta dolegliwość u osób, które mają nadwagę. Stan ten może pogorszyć ogólny ból stopy i stany takie jak zapalenie podeszwowe i zapalenie ścięgna.

Cukrzyca. Głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju cukrzycy typu 2 jest otyłość. Cukrzyca wpływa na dostarczanie krwi i nerwów do stóp. Utrata czucia oznacza, że ​​pacjenci często nie są w stanie odczuwać skaleczeń lub pęcherzy, a to może prowadzić do owrzodzeń, które nie mogą goić się i możliwej amputacji.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów i jest spowodowana stresem w chrząstce stawów, który może wynikać z urazu lub ogólnego zużycia. Nadwaga powoduje zwiększony nacisk na stawy, szczególnie na stopy, co zwiększa szanse na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Objawy obejmują sztywność, ból i stan zapalny.

Ogólne problemy z krążeniem, takie jak obrzęk stóp, niewydolność żylna, zakrzepica żył głębokich i żylaki, również są częstsze u osób otyłych.

Jak można zapobiegać tego typu problemom?

1. Schudnij – staraj się przestrzegać zdrowej, zbilansowanej diety o niskiej zawartości cukru i soli oraz bogatej w owoce i warzywa. Porozmawiaj z dietetykiem lub lekarzem ogólnym w celu uzyskania porady, jak rozsądnie schudnąć.

2. Ćwicz! Porozmawiaj z lekarzem lub udaj się na lokalną siłownię i skonsultuj się z profesjonalnym trenerem. Opracuj realistyczny program ćwiczeń i trzymaj się go. Zwiększ swoją aktywność fizyczną, zamiast jechać samochodem lub taksówką, pójdź do miejsca pracy na piechotę lub pojedź rowerem. Staraj się używać schodów zamiast windy.

3. Unikaj chodzenia boso, nawet w domu, aby uniknąć niepotrzebnych obrażeń. Codziennie sprawdzaj stan swoich stóp.

4. Ponieważ otyłość jest związana z cukrzycą, regularnie kontroluj poziom glukozy we krwi.

5. Zadbaj o właściwą higienę stóp. Jest to znacznie trudniejsze zadanie, gdy masz nadwagę, ponieważ trudno jest ci dokładnie obejrzeć swoje stopy. W tym celu możesz poprosić o pomoc członków swojej rodziny. Uważaj, aby po każdej kąpieli dokładnie osuszyć miejsca między palcami u nóg i w fałdach skóry, ponieważ są to obszary, w których często dochodzi do rozwoju zakażeń grzybiczych.

6. Kup odpowiednio dopasowane buty. U osób otyłych, stopy są znacznie szersze niż przeciętnie, więc spróbuj kupić buty z paskami na rzepy i sznurowadłami, które można poluzować.

Czy nadwaga może powodować ból stóp?

Nadwaga powoduje zaburzenia w sposobie chodzenia, co może przyczyniać się do bólu stóp. Kości, mięśnie i ścięgna w stopach nie są zaprojektowane do przenoszenia nadmiernej masy ciała, co powoduje obciążenie stopy, co może powodować tkliwość, obrzęk i ból.

Dodaj komentarz