W jaki sposób otyłość wpływa na nogi i stopy?

Otyłość jest ogromnym problemem zdrowotnym na całym świecie. Nadwaga powoduje wysokie ryzyko rozwoju cukrzycy, zapalenia stawów, chorób serca, nowotworów i wielu innych dolegliwości.

Nadmierne kilogramy mają również niekorzystny wpływ na stopy – przyczyniają się do bólu stóp, kostek, kolan, które mogą uniemożliwiać nam ćwiczenia i codzienne funkcjonowanie. Jakie są najczęstsze dolegliwości skórne stóp u osób otyłych?

Nadwaga lub otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem bólu i chronicznych problemów ze stopami i kostkami, co może prowadzić do dalszych problemów z kolanami, biodrami i plecami. Przyrost masy ciała zwiększa także prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zdrowotnych przyczyniających się do bólu stóp, takich jak dna moczanowa, zapalenie ścięgien i choroba zwyrodnieniowa stawów.

Nadwaga może również powodować zmianę postawy i chodu, co może wpływać na łuki i ścięgna stóp i kostek.  Zwiększone obciążenie żył nóg, może powodować zatrzymanie płynów, obrzęk nóg, pęknięcie powierzchownych naczyń włosowatych (kapilaritis), żylaki, zapalenie skóry, a nawet wrzody.

Zatrzymana wilgoć w fałdach ciała sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, prowadząc do wysypek skórnych i potencjalnego rozpadu oraz różnych zakażeń. Wreszcie, na stopach mogą rozwinąć się odciski i modzele. Większość z tych problemów skórnych można załagodzić poprzez przejście na zdrową dietę i zrzucenie zbędnych kilogramów.

Dodaj komentarz