Udowodniona skuteczność zielonej herbaty w walce z rakiem szpiku kostnego
Grupa naukowców z University of Washington w St. Louis odkryła, że zielona herbata może przyczynić się do poprawienia długości przeżycia pacjentów ze szpiczakiem mnogim, złośliwym nowotworem szpiku kostnego. Kluczową rolę odgrywa tu złożony galusan epigallokatechiny zawarty w jej liściach. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Biological Chemistry”.
W szpiczaku, anomalne składniki przeciwciał (immunoglobuliny), zwane łańcuchami lekkimi, gromadzą się w sercu lub nerkach, powodując upośledzenie ich funkcji i śmierć. Naukowcy zidentyfikowali tego typu łańcuchy u dziewięciu pacjentów z chorobą szpiku kostnego. Następnie, przeprowadzili eksperymenty, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zielona herbata wpływa na składniki przeciwciał. Okazało się, że galusan epigallokatechiny zapobiega niewłaściwemu fałdowaniu lekkich łańcuchów i tworzeniu struktury włókienek, przyczyniając się do ich akumulacji w narządach.
Wcześniej naukowcy z Uniwersytetu w Kioto w Japonii stwierdzili, że zielona herbata zmniejsza prawdopodobieństwo tętniaka aorty brzusznej, choroby, w której główna tętnica ciała i jej ściany stają się cieńsze.