Szarańcza może wykryć raka za pomocą zapachu?

Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) odkrył, że szarańcza potrafi wykrywać raka za pomocą zapachu – poinformowano na oficjalnej stronie internetowej instytucji badawczej.

W trakcie pracy specjaliści chirurgicznie otworzyli mózg owada i włożyli elektrody w określone obszary odpowiedzialne za zapach. Ponadto, pracownicy instytutu wyhodowali trzy różne typy komórek nowotworowych i zdrowych z ludzkiej jamy ustnej. Następnie pozwalali szarańczy powąchać próbki za pomocą urządzenia do rozprowadzania zapachów.

Okazało się, że kiedy owad jest wystawiony na określone typy komórek, reaguje inaczej. Na elektrogramie mózgu naukowcy zauważyli wyraźnie określone zmiany w mózgach badanych, co sugeruje, że szarańcza rzeczywiście jest w stanie rozpoznać raka za pomocą węchu.

Jak już wspomniano, jest to pierwszy taki przypadek wykorzystania owadów do identyfikacji raka. Pomimo tego, że pod względem funkcjonowania organizmu szarańcza jest już martwa i po badaniach nie będzie mogła żyć, nie odczuwa bólu, więc nie potrzebuje znieczulenia.

W przyszłych badaniach naukowcy chcą szczegółowo zbadać, które receptory owada pozwalają mu na wykrycie raka, aby stworzyć jego syntetyczne wersje i nie używać żywej szarańczy.

Dodaj komentarz