Rudzi ludzie bardziej odczuwają ból?

Z badań brytyjskich naukowców wynika, że rudzi ludzie są o wiele bardziej wrażliwi na ból niż osoby o ciemnych lub jasnych włosach.

Okazuje się, że rudzi potrzebują także większej ilości środków przeciwbólowych i silniejszego znieczulenia podczas operacji. Z czym jest to związane?

Badacze ze szpitala uniwersyteckiego w Southampton odkryli, że wiąże się to z mutacją receptora melanokortyny typu 1 (MCR1), który nie tylko bierze udział w produkcji decydujących o barwie włosów odmian melaniny, ale również w wewnętrznym układzie bólowym mózgu i rdzenia kręgowego.

Z badań wynika, że ludzie o rudym kolorze włosów (głównie kobiety) potrzebują 19% więcej środków przeciwbólowych. Naukowcy twierdzą, że ten sam gen, który odpowiada za rudy kolor włosów u ludzi, jest również zaangażowany w produkcję endorfin w organizmie, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym.

Wcześniej badacze odkryli, że rudzi ludzie dwa razy częściej niż osoby o innych kolorach włosów, unikają wizyt u dentysty. Duńskie badania wykazały także, że rudzi bardziej odczuwają zimno – nie mają za to problemu ze spożywaniem gorącego pożywienia.

Dodaj komentarz