Rewolucja w żywieniu pacjentów. Szczecinecki szpital podnosi jakość i liczbę posiłków

Szpital w Szczecinku wkracza na drogę rewolucji w dziedzinie żywienia pacjentów. Nowy program „Dobry Posiłek w Szpitalu”, opracowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia, właśnie rozpoczął swoje działania w szpitalu powiatowym w Szczecinku.

Ewa Mikłasz, prezes spółki szpitalnej, wyjaśnia, że dotychczasowa stawka na żywienie pacjentów była oparta na kontrakcie leczniczym i wynosiła około 25 zł dziennie. Jednakże od 1 listopada każdy pacjent, poza tymi na oddziale ratunkowym i zakładzie opiekuńczo-leczniczym, otrzyma dodatkowe 25 zł dziennie.

„Na każdego pacjenta żywionego w naszym szpitalu otrzymamy dodatkowo 25 zł stawki na dzień, dzięki umowie z NFZ” – wyjaśnia prezes.

To oznacza prawie dwukrotny wzrost stawki, co pozwoli na zwiększenie środków na żywienie o około 120 tysięcy złotych na najbliższe miesiące. Planuje się kontynuację programu do czerwca, a następnie ewentualne włączenie go na stałe.

Co to oznacza dla pacjentów?

Główna zmiana dotyczy ilości posiłków. Agata Kamińska, dietetyk szpitala, zaznacza, że teraz planowane jest wprowadzenie drugiego śniadania i podwieczorku. Oprócz zwiększenia ilości posiłków, zmienią się także godziny ich podawania. Dotychczas pacjenci otrzymywali kolację około godziny 17, teraz będzie krótsza przerwa między ostatnim a pierwszym posiłkiem.

„Menu, zawierające informacje o kaloryczności, alergenach, białku, tłuszczach, będzie dostępne dla pacjentów na stronie internetowej szpitala” – dodaje Kamińska.

Wzrost nakładów finansowych na żywienie ma pozytywny wpływ nie tylko na ilość posiłków, ale także na ich jakość. Mimo że kuchnia szpitalna przygotowywała dotychczas smaczne posiłki, wzrost kosztów żywności, energii i pracy personelu stanowił wyzwanie.

„W ostatnim dniu starego systemu na obiad było makaron z twarogiem, natomiast w pierwszym dniu nowego – pierś z kurczaka gotowana na parze, ziemniaki i surówka z jabłek i marchewki” – opowiada dietetyk.

„Na drugie śniadania i podwieczorki planujemy podawać jogurty naturalne, kefiry, orzechy, owoce, i inne zdrowe przekąski” – dodaje.

Kamińska chwali zmianę podejścia do żywienia pacjentów i większe nakłady na ten cel.

„Zmiana systemu i oddzielenie funduszy na żywienie jest fundamentalne. Żywienie to przecież także część leczenia” – podkreśla.

Kuchnia szpitalna codziennie dostarcza posiłki dla około 100 pacjentów, w tym dla Centrum Zdrowia Psychicznego. Choć obecnie pracuje tu 8-9-osobowa załoga (na zmiany), dziesięć lat temu zlikwidowano wewnętrzną kuchnię na rzecz cateringu z zewnątrz.

Pomimo zalet kosztowych, taka zmiana niosła ze sobą pewne problemy, takie jak transport posiłków. Dziś, dzięki nowemu programowi, szpital zwraca uwagę na jakość oraz ilość oferowanych posiłków, przekładając tym samym troskę o zdrowie pacjentów na praktykę.

Dodaj komentarz