Rak piersi – jak mu zapobiec?
Młodsze kobiety pozornie mogą czuć się bezpieczne, bo ryzyko występowania raka piersi w młodym wieku jest o wiele niższe. Jednak czasami ignorują regularne badania, przez co rak zostaje niewykryty i zaczyna przeradzać się w bardziej agresywny. Lekarze alarmują, by badać się regularnie, nie tylko u specjalisty, lecz również w domu.
Zmniejszyć ryzyko może także zachowanie zdrowej wagi. Dotyczy to nie tylko raka, ale również wielu innych chorób, które rozwijają się szybciej, gdy osoba jest otyła. Specjaliści zalecają, by ćwiczyć do około godziny pięć razy w tygodniu. Dobrym wyjściem mogą być na przykład regularne treningi fitness albo zumby. Ćwiczenia, prócz tego, że spowodują spadek wagi, pobudzą również układ odpornościowy, który pomoże w walce z rakiem.
Badania wykazały, że ryzyko raka zwiększa także alkohol, oczywiście spożywany często i w nadmiarze. Dwa drinki dziennie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi o 21 procent. Zamiast tego spróbuj poszukać w sklepie wina ze świeżych winogron. Resweratrol, znajdujący się w skórze winogron, może obniżyć poziom estrogenów, co z kolei zmniejszy ryzyko zachorowania. Dwie lampki wina w tygodniu powinny być dobrym rozwiązaniem. W końcu zawsze trzeba pamiętać o umiarze.
Dieta niskotłuszczowa również będzie dobrym orężem do walki z rakiem. Nie tylko zmniejszy ryzyko, ale kiedy doda się takie warzywa jak brokuły czy kapusta – uzyskamy jeszcze większą ochronę. To dlatego, że zawierają sulforafan, który zapobiega rozmnażaniu się komórek nowotworowych. Najlepiej jeść te zielone warzywa na surowo.
Nie wiesz czy jesteś zagrożona zachorowaniem na raka? Sprawdź historię medyczną swojej rodziny. W około 15 procent przypadków w rodzinie jest jeszcze jedna kobieta, która na tę chorobę zapadła, a to podwaja ryzyko wystąpienia raka u nas, zwłaszcza, jeżeli jest to krewna pierwszego stopnia (mama, babcia).
Wszystkie kobiety powinny pamiętać o regularnym, klinicznym badaniu piersi co najmniej raz na trzy lata i robieniu mammografii po ukończeniu czterdziestego roku życia. Kobiety, u których w rodzinie były przypadki raka powinny badać się przynajmniej na 10 lat przed wiekiem, w którym wykryto nowotwór u krewnej. Rozważ badania genetyczne, zwłaszcza w młodym wieku. Może to uchronić cię przed rakiem w kolejnych latach życia.