Późne ojcostwo niebezpieczne dla zdrowia dziecka?

Zmiany w jakości nasienia starszych ojców, wpłynęły na układ nerwowy przyszłych dzieci. To wniosek, jaki płynie z ostatnich badań nad późnym ojcostwem.

Zespół naukowców z różnych krajów, badał konsekwencje późnego ojcostwa dla nienarodzonego dziecka. Zgodnie z wynikami badania, zmiany w plemnikach mogą wpływać na układ nerwowy dzieci wraz z wiekiem – informuje agencja TASS, powołując się na służbę prasową uczelni.

W toku pracy autorzy analizowali mechanizm mutacji epigenetycznych (choć nie są to mutacje pełnoprawne, gdyż sekwencja nukleotydów nie ulega zmianie) w plemnikach starszych ojców. Okazało się, że w niektórych częściach szeregu genów odpowiedzialnych za rozwój układu nerwowego nienarodzonego płodu, zmienia się metylacja DNA, która steruje pracą tych genów. Przed tym odkryciem uważano, że takie zmiany zachodzą losowo.

Badanie mechanizmu zmian genetycznych i epigenetycznych pomoże naukowcom w przyszłości dostosować stan zdrowia dziecka jeszcze przed poczęciem. Jedno jest jednak pewne – mimo iż mężczyźni o wiele dłużej są płodni od kobiet, wcale nie oznacza to, że powinni planować późne ojcostwo, gdyż może ono nieść zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Dodaj komentarz