Powszechna substancja chemiczna powiązana z rakiem wątroby. Jest w każdym domu
Naukowcy z University of Southern California odkryli, że siarczan perfluorooktanu (PFOS), który jest szeroko rozpowszechniony w środowisku domowym, może powodować najczęstszą postać raka wątroby, raka wątrobowokomórkowego. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „JHEP Reports”.
PFOS to syntetyczna substancja należąca do klasy substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS). Są one wykorzystywane w wielu produktach przemysłowych i konsumenckich i powoli gromadzą się w tkankach i organach człowieka, w tym w wątrobie.
Wcześniejsze badania wykazały, że PFAS u zwierząt zwiększa ryzyko raka wątroby, ale nie wykazano jeszcze takiego związku między chemikaliami a ryzykiem raka u ludzi.
W nowym badaniu eksperci przeanalizowali dane dotyczące ponad 200 tys. mieszkańców Los Angeles i Hawajów, którym pobrano próbki krwi i tkanek. U pięćdziesięciu osób zdiagnozowano raka wątroby, a ich wstępne badania krwi porównano z wynikami 50 osób tej samej płci, wieku i pochodzenia etnicznego, które nie miały raka.
W próbkach krwi pobranych od pacjentów z rakiem, zidentyfikowano kilka rodzajów PFAS, przy czym najsilniejszy związek zaobserwowano między PFOS a rakiem wątroby. 10 procent pacjentów, którzy mieli najwyższy poziom PFOS (55 mikrogramów na litr) było 4,5 razy bardziej narażonych na rozwój raka.
To powiązanie tłumaczy się tym, że PFOS zmienia normalny metabolizm glukozy, kwasów żółciowych, krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych i rozgałęzionych α-ketokwasów w wątrobie. Takie zaburzenia prowadzą do gromadzenia się dużej ilości tłuszczu w wątrobie i rozwoju stanu zwanego niealkoholową chorobą tłuszczową.