Powstały nanocząsteczki do walki z nadwagą. Jak działają?

Zespół amerykańskich i chińskich naukowców z uczelni Columbia University, stworzył nanocząsteczki do walki z nadwagą, które zapobiegają magazynowaniu energii w komórkach tłuszczowych. Wyniki prac opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature”.

Otyłość powoduje wzrost białej tkanki tłuszczowej z powodu powstawania i wzrostu adipocytów. Adipocyty działają poprzez magazynowanie lipidów w postaci trójglicerydów. Rozmiar adipocytu może zwiększyć swoją średnicę 20-krotnie. Lekarze podkreślają, że ryzyko metaboliczne otyłości zależy przede wszystkim od rozmieszczenia tłuszczu w organizmie, a nie od nadwagi.

Nowością są kationowe nanocząsteczki poliamidoaminy P-G3, które po wniknięciu do komórek tłuszczowych zapobiegają ich wzrostowi, co z kolei zapobiega gromadzeniu się nadmiaru energii. Powierzchnia tych struktur ma ładunek dodatni, co pozwala im aktywnie wiązać się z ujemnie naładowanymi cząsteczkami i powierzchniami.

Podczas testów na myszach eksperci wprowadzili nanosfery do tkanki tłuszczowej. Okazało się, że cząsteczki te zwiększały aktywność białek PPAR odpowiedzialnych za szybkie spalanie kalorii, a także hamowały pracę układów komórkowych rozpoznających nadmiar składników odżywczych w organizmie. W rezultacie doprowadziło to do skutecznej ochrony przed otyłością nawet wtedy, gdy badani stosowali dietę niskokaloryczną.

W przyszłości technologia ta może pomóc zrzucić zbędne kilogramy, minimalizując skutki uboczne, które występują w przypadku alternatywnych metod walki z otyłością, takich jak np. liposukcja.

Dodaj komentarz