Powstał lek przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Kalifornijskiego i Harvard Medical School, stworzyli cząsteczkę opartą na części białka kolca (białko S), które przyłącza się do wirusa i zapobiega fuzji SARS-CoV-2 z zakażoną komórką gospodarza.

Aby zainfekować komórkę, wirusowe białko S kolca musi związać się z komórkowym receptorem ACE2. Leki przeciwwirusowe różnych klas hamują to wiązanie, zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji. Należą do nich inhibitory peptydowe, które blokują tworzenie wiązki sześciu helis białkowych obejmujących określone motywy białka S, tak zwane heptadowe powtórzenia 1 i 2 (HR1HR2). Zapobiega to fuzji błony wirusowej z błoną komórkową.

Nowy inhibitor longHR2_42 jest zmodyfikowanym peptydem HR2, który oddziałuje z potrójną helisą HR1, blokując w ten sposób tworzenie się sześcioniciowej wiązki. Lek celuje w część wirusa, która pozostaje prawie niezmieniona podczas ewolucji, więc powinien być skuteczny przeciwko różnym szczepom SARS-CoV-2, w tym wariantom omikronowym.

Naukowcy testują obecnie inhibitor na myszach zakażonych SARS-CoV-2. Oczekuje się, że lek będzie mógł być podawany drogą inhalacji, dzięki czemu we wczesnym stadium infekcji, dostanie się do dróg oddechowych, co zapobiegnie wystąpieniu ciężkich objawów ze strony układu oddechowego.

Inne metody leczenia COVID-19 opierają się na lekach, które przyczepiają się do zewnętrznej części białka kolca. Na przykład bebtelowimab celuje w część białka S, która zmutowała w czasie, więc nie działa przeciwko nowym wariantom COVID-19.

Wyniki badania opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Dodaj komentarz