Pokonaj „zimowy blues” z terapią poznawczo-behawioralną
Kognitywna terapia behawioralna może być lepsza w leczeniu sezonowych zaburzeń afektywnych niż leczenie światłem – wynika z badań opublikowanych w „American Journal of Psychiatry”.
Sezonowe zaburzenie afektywne jest formą depresji, która dotyka ponad 14 milionów Amerykanów. Szacuje się, że 10-20% wszystkich przypadków nawracającej depresji ma charakter sezonowy. Sezonowe zaburzenie afektywne jest znane od ponad 150 lat, ale nie zostało oficjalnie nazwane aż do wczesnych lat 80-tych.
Uważa się, że jest to spowodowane zaburzeniem hormonalnym wywołanym podczas krótszych dni zimowych. U osób z sezonowym zaburzeniem afektywnym, późne zimowe wschody zakłócają rytmy okołodobowe i powodują, że poziom hormonu snu, melatoniny, pozostaje bardzo wysoki. Powoduje to zmęczenie i depresję.
Główne objawy obejmują: zmęczenie, zmianę masy ciała, utratę apetytu, senność, utratę zainteresowania dotychczasowym hobby, trudności z koncentracją i obniżony nastrój. Może również wystąpić uczucie niepokoju i drażliwości, a także trudności z koncentracją, zapamiętywaniem szczegółów i podejmowaniem decyzji.
Leczenie sezonowego zaburzenia afektywnego
Terapia światłem była uważana za „złoty standard” leczenia sezonowego zaburzenia afektywnego. Obejmuje ona czasową, codzienną ekspozycję na jasne, sztuczne światło o określonych długościach fali. Jednak, według National Institutes of Health (NIH), prawie 50% ludzi nie reaguje tylko na terapię światłem, więc terapia ta jest często łączona z terapią poznawczo-behawioralną i lekami przeciwdepresyjnymi.