Pionierska operacja w USA. Przeszczepiono całe ludzkie oko

Przełomowy moment w dziedzinie medycyny w Stanach Zjednoczonych. Zespół chirurgów z kliniki przy Uniwersytecie Nowojorskim przeprowadził pionierską operację przeszczepu oka. Choć pacjent, 46-letni weteran Aaron James, nie odzyskał wzroku, to operacja została uznana za przełomową i otwierającą nowe perspektywy w dziedzinie transplantologii oczu.

Operacja, która miała miejsce sześć miesięcy temu w klinice NYU Langone Health, była integralną częścią bardziej złożonej procedury – częściowej transplantacji twarzy. Aaron James, weteran wojskowy z Arkansas, doznał poważnych obrażeń w wyniku wypadku przy pracach z prądem wysokiego napięcia. Obejmujące lewą stronę twarzy uszkodzenia dotknęły nosa, ust i lewego oka.

Trwająca 21 godzin operacja przeszczepu oka była nie tylko wyjątkowym wyzwaniem dla zespołu chirurgicznego, ale także krokiem naprzód w dziedzinie medycyny, która dotychczas ograniczała się do przeszczepiania jedynie rogówki. Dr Eduardo Rodriguez, kierujący operacją, podkreślił, że samo przeszczepienie całego oka jest przełomem, o którym marzono od wieków, lecz nigdy wcześniej nie udało się tego zrealizować.

Mimo że przeszczepione oko nie nawiązało komunikacji z mózgiem poprzez nerwy, lekarze są zadowoleni z postępu. Dr Rodriguez zaznaczył, że przeszczepienie żywej gałki ocznej otwiera nowe perspektywy badawcze, nawet jeśli przywrócenie wzroku w konkretnym przypadku nie było możliwe.

Sam Aaron James, który zachował wzrok w prawym oku, świadomy był ryzyka niepowodzenia operacji. Mimo braku odzyskania wzroku w przeszczepionym oku, wyraził pozytywne podejście, twierdząc, że nawet jeśli nie zyska widzenia, jego udział w eksperymentalnej procedurze może przyczynić się do lepszego zrozumienia tej dziedziny medycyny i pomoże innym pacjentom w przyszłości.

Czy istnieje szansa na późniejsze odzyskanie wzroku w przeszczepionym oku? Dr Rodriguez zapewnia, że postępy będą monitorowane, jednak obecnie trudno przewidzieć przyszłe rezultaty. Chirurg podkreśla, że choć nikt nie może zagwarantować odzyskania wzroku, równie trudno jest wykluczyć tę możliwość, co budzi nadzieję na dalszy rozwój tej rewolucyjnej dziedziny medycyny.

Dodaj komentarz