Picie kawy przez osoby z nadciśnieniem podwaja ryzyko śmierci?
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Osace odkrył, że picie kawy przez osoby cierpiące na ciężkie formy nadciśnienia, może podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. Wyniki badania zostały opisane w czasopiśmie „Journal of the American Heart Association” (JAHA).
Wcześniejsze badania wykazały, że picie jednej filiżanki kawy dziennie, zwiększa szansę na przeżycie zawału serca, a także może zapobiegać atakom serca lub udarom mózgu u zdrowych osób. Ponadto, niektóre badania wykazały, że jeśli regularnie pijemy kawę, ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2 i niektóre rodzaje raka, może być mniejsze. Wiadomo jednak, że zbyt duża ilość tego napoju podnosi ciśnienie krwi i prowadzi do niepokoju, kołatania serca i zaburzeń snu.
Teraz naukowcy skupili swoją uwagę na poziomie ekspozycji kawy i zielonej herbaty na osoby z różnym stopniem nadciśnienia.
Podzielili ciśnienie krwi na pięć kategorii:
optymalne i normalne (poniżej 130/85 mmHg)
wysokie normalne (130-139/85-89 mmHg)
nadciśnienie pierwszego stopnia (140-159/90-99 mmHg)
drugiego stopnia (160-179/100-109 milimetrów słupa rtęci)
trzeciego stopnia (powyżej 180/110 milimetrów słupa rtęci).
Dwa ostatnie pomiary uznano za ciężkie nadciśnienie.
W próbie wzięło udział ponad 6570 mężczyzn i ponad 12 tys. kobiet w wieku od 40 do 79 lat. Uwzględniono takie dane, jak wyniki badań lekarskich i samodzielnie wypełnione kwestionariusze oceniające styl życia, dietę oraz historię medyczną. W ciągu 19 lat obserwacji 842 osoby zmarły z przyczyn związanych z chorobami układu krążenia.
Analiza wykazała, że picie dwóch lub więcej filiżanek kawy dziennie, podwoiło ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia u osób, u których ciśnienie krwi wynosiło 160/100 milimetrów słupa rtęci lub więcej w porównaniu z osobami, które nie piły kawy. Jednak jedna filiżanka kawy dziennie nie zwiększyła tego prawdopodobieństwa w żadnej kategorii ciśnienia krwi, podobnie jak spożycie zielonej herbaty.
Autorzy zauważają, że ich wyniki ilustrują potrzebę kontrolowania spożycia kawy przez osoby z ciężkim nadciśnieniem tętniczym, ponieważ szkodliwe działanie kofeiny może przeważać nad jej działaniem ochronnym. Przypisują zalety zielonej herbaty obecności w niej polifenoli, które są ważnym przeciwutleniaczem o właściwościach przeciwzapalnych.