Oświetlenie uliczne związane z ryzykiem cukrzycy? Naukowcy wyjaśniają

Jak donoszą naukowcy, istnieje wyższe ryzyko cukrzycy na obszarach o jasnym oświetleniu nocnym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Szanghaju odkryli, że ekspozycja na sztuczne oświetlenie nocne, może zaburzać rytmy okołodobowe i zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2. Wyniki prac naukowych opublikowano w czasopiśmie „Diabetologia”.

W badaniu wzięło udział 98 659 osób w wieku powyżej 18 lat, które w obecnym miejscu zamieszkania przebywały co najmniej od sześciu miesięcy. Średni wiek ochotników wynosił 42,7 lat, z czego 49,2 proc. stanowiły kobiety.

Obecność cukrzycy określono zgodnie z kryteriami American Diabetes Association, a ekspozycję na nocne oświetlenie mierzono na podstawie danych satelitarnych. Celem pracy naukowej było zbadanie zależności między ekspozycją na sztuczne światło w nocy a markerami metabolizmu glukozy.

Okazało się, że ekspozycja na oświetlenie uliczne w nocy, pozytywnie koreluje z takimi markerami cukrzycy, jak podwyższone stężenie hemoglobiny glikowanej HbA 1c, stężenie glukozy we krwi na czczo oraz dwie godziny po wypiciu słodkiego napoju, wskaźnik insulinooporności HOMA-IR; i negatywnie związany z HOMA-B, miarą funkcji wydzielniczej komórek beta trzustki, które wytwarzają insulinę.

Osoby, które były najbardziej narażone na nocne oświetlenie o poziomie luminancji 69,1 nanowatów na metr kwadratowy na steradiankąt bryłowy) miały największe ryzyko upośledzenia metabolizmu glukozy i rozwoju cukrzycy w porównaniu z osobami z minimalną ekspozycją na światło uliczne w nocy (1 nanowat na centymetr kwadratowy na steradian).

Badanie ma charakter obserwacyjny i nie jest w stanie wiarygodnie określić związku przyczynowego. Wiadomo, że mieszkanie w środowisku miejskim samo w sobie jest znanym czynnikiem rozwoju cukrzycy, na przykład z powodu wysokiego spożycia niezdrowej żywności. Jednak wyniki te dodają wiarygodności wcześniejszym badaniom, które wskazują, że jasne oświetlenie nocne przyczynia się do upośledzenia metabolizmu glukozy z powodu zakłóceń rytmów okołodobowych.

Dodaj komentarz