Opracowano pierwszą na świecie metodę bezbliznowej regeneracji ran
Naukowcy z Uniwersytetu Sechenowa opracowali pierwszą na świecie bezblizną metodę regeneracji ran i narządów. Wyniki badań zostały opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Bioegineering”.
Zwykle po skomplikowanych operacjach chirurgicznych, na skórze i narządach pozostają dość szorstkie blizny z tkanki łącznej. Takie ślady mogą powodować nie tylko dyskomfort estetyczny, ale także pogarszać funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Nowo odkryta metoda opiera się na nałożeniu bioorganicznego składnika albuminy, zieleni indocyjaniny i jednościennych nanorurek węglowych na obszar nacięcia, a następnie lutowaniu laserem.
Urządzenie pozwala kontrolować temperaturę promieniowania laserowego z dokładnością do pół stopnia Celsjusza.
Technologia jest znacznie bardziej ekonomiczna niż istniejące metody, a jednocześnie bardziej wydajna. Bezpośrednio po zabiegu takie szwy mają grubość trzy do czterech razy mniejszą niż przy tradycyjnej metodzie z nićmi. A po dziesięciu dniach tkanki wyglądają prawie tak samo, jak wyglądałyby bez interwencji.
W lipcu 2022 roku rosyjscy specjaliści z ITMO University zaprezentowali szwy, które umożliwiają określenie źródła infekcji po operacji.