Opracowano nowy lek do leczenia zaawansowanego raka prostaty

Czescy naukowcy opracowali lek do leczenia zaawansowanego raka prostaty. Wyniki badania opublikował lokalny portal idnes.cz.

Nowy lek nosi nazwę Pluvicto i został już dopuszczony do stosowania przez Komisję Europejską. To rozwiązanie, które pomoże pacjentom z późnym stadium nowotworu, który nie reaguje na inne rodzaje terapii.

W trakcie badań klinicznych substancję przetestowano na ochotnikach w Klinice Medycyny Atomowej Szpitala Klinicznego w Ołomuńcu. Dokładna data rozpoczęcia powszechnego stosowania nie została jeszcze ogłoszona, najpierw konieczne jest rozpoczęcie masowej produkcji nowego leku.

Nad rozwojem innowacyjnej terapii ciężkich postaci raka pracują także krajowe ośrodki badawcze. Szef resortu zdrowia Michaił Muraszko powiedział, że nowe metody leczenia staną się dostępne dla pacjentów do 2023 roku.

W listopadzie naukowcy z University of Southern California (USC) Keck School of Medicine, odkryli małocząsteczkowy związek HA15, który jest skuteczny zarówno przeciwko COVID-19, jak i rakowi.

Każdego roku w Polsce około 16–19 tys. mężczyzn choruje na nowotwór prostaty, a 5,5–6 tys. umiera.

Dodaj komentarz