Opracowano najdokładniejsze narzędzie do wykrywania COVID-19

Naukowcy z University of Leicester opracowali sztuczną inteligencję do diagnozowania COVID-19.

Badacze z University of Leicester opracowali sztuczną inteligencję (AI) zdolną do wykrywania COVID-19. Wyniki ich prac zostały opisane w czasopiśmie „International Journal of Intelligent Systems”.

Program opiera się na analizie tomografii komputerowej (CT) płuc i wykorzystuje algorytmy głębokiego uczenia (Deep Learning) do późniejszej korekty diagnozy.

Według naukowców, ich metoda zapewnia 97,86 proc. dokładności, co pozwala mówić o najskuteczniejszym narzędziu do diagnozowania zakażenia koronawirusem.

Istniejące metody wykrywania COVID-19 opierają się na oznaczaniu kwasów nukleinowych (testy PCR). Ta metoda często daje wyniki fałszywie ujemne lub fałszywie dodatnie. AI prawie całkowicie to eliminuje, co pozwala szybko i dokładnie zidentyfikować chorobę.

Specjaliści wyjaśnili, że z oprogramowania można korzystać również na urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony. Ponadto, naukowcy chcą udoskonalić technologię tak, aby mogła być wykorzystywana do diagnozowania innych chorób (np. raka piersi, choroby Alzheimera czy chorób układu krążenia).

Dodaj komentarz