Olej czarnuszki, duża moc w małych ziarenkach

Czarnuszka, często określana czarnym kuminem lub złotem faraonów, znalazła zastosowanie jako antidotum na problemy trawienne i alergie. Jej wszechstronne działanie sprawiło, że ma też swoje miejsce w kuchni pośród przypraw oraz w kosmetyce jako naturalny środek zwalczający trądzik. Zastanawiasz się jakie zastosowanie ma olej z czarnuszki?

Krótka charakterystyka

Te niewielkie czarne nasiona podbiły ostatnio serca Europejczyków. Zarówno jako dodatek w kuchni, do chleba, ciast i podpłomyków, jak i naturalny środek wspomagający urodę, skuteczny na trądzik i łupież. Niewątpliwie czarnuszka należy do roślin bogatych w substancje leczniczo-odżywcze. Oprócz zastosowań medycznych, jest też zdrowym odpowiednikiem pieprzu, podkreśla smak potraw nie podrażniając przy tym żołądka. Jaka supermoc skrywa się w tych małych ziarenkach? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Złoto faraonów

Historia tej rośliny sięga minionych tysiącleci, pierwotnie hodowana była w basenie Morza Śródziemnego, Azji oraz na Dalekim Wschodzie, zarówno jako dodatek do żywności jak i lekarstwo. W starożytnym Egipcie nazwana została „złotem faraonów” przez wzgląd na jej wszechstronne zastosowanie. W kulturze arabskiej określana była „ziarnem błogosławieństwa”. Nie jest to zaskakujące biorąc pod uwagę fakt, iż olej uzyskiwany z kuminu czarnego składa się z wielu odżywczych substancji. Są to między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy (omega-6), kwas oleinowy (omega-9) oraz kwas alfa-linolenowy (omega-3), ponadto witamina E, beta-karoten, biotyna, sterole oraz przeciwutleniacze.

Tym co wyróżnia olej z czarnuszki na tle innych zimno tłoczonych olei jest tymochinon i nigellon, czyli składniki aktywne posiadające właściwości antyutleniające, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwhistaminowe oraz melatyna działająca przeciwbólowo.

Jak ten składnik przekłada się na zastosowanie?

Nawiązując do właściwości zdrowotnych – olej z czarnuszki spożywany codziennie na czczo skutecznie podnosi odporność, wspomaga walkę z astmą – dzięki właściwościom rozszerzającym oskrzela, a także działa przeciwhistaminowo, przez co jest wskazany dla alergików. Olej z czarnuszki dzięki zawartości fitosteroli wpływa na obniżenie cholesterolu oraz wzmacnia układ sercowo – naczyniowy. Ponadto pomaga w procesie leczenia i regeneracji wątroby, wpływa na lepsze trawienie i niweluje stany zapalne jelit. Oprócz właściwości leczniczych, olej z czarnuszki działa kojąco na skórę całego ciała. To dzięki stymulacji rozkładu melaniny, kumin stosowany jest jako składnik kremów do twarzy i rąk. Wszechstronne działanie naturalnych środków sprawia, że oleje roślinne są coraz bardziej popularne. Gdy uwzględni się brak skutków ubocznych, otrzymujemy zdrowe, tanie, smaczne i skuteczne antidotum na choroby.

Dodaj komentarz