„Okazjonalne” palenie papierosów równie niebezpieczne dla zdrowia, jak nałóg

Jak pokazują badania, okazjonalne palenie papierosów jest równie szkodliwe dla zdrowia jak bezpośrednie stosowanie papierosów.

Okazjonalne palenie papierosów, jak wykazali eksperci, prowadzi do tego samego ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, co regularne palenie tytoniu, a także może prowadzić do uzależnienia.

Naukowcy zmierzyli ciśnienie krwi i poziom cholesterolu u około 40 tys. aktywnych i okazjonalnych palaczy z Ohio (USA). Eksperci zauważyli, że młodzi Latynosi przeważali wśród tych drugich.

W badaniu, palacz okazjonalny został zdefiniowany jako „osoba, która nie pali na co dzień papierosów, ale pali regularnie w niektórych sytuacjach społecznych”, na przykład w barze podczas picia alkoholu lub spotkania z przyjaciółmi.

Jak pokazują statystyki, około jedna na dziesięć osób w USA uważa się za palacza okazjonalnego, podczas gdy 17 procent Amerykanów jest nałogowymi palaczami. Zdaniem ekspertów, jedynym sposobem na uniknięcie negatywnych skutków palenia tytoniu, jest całkowita rezygnacja z palenia papierosów, a także unikanie wdychania ich dymu.

Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „American Journal of Health Promotion”.

Dodaj komentarz