Odkryto związek między chorobą Alzheimera a problemami żołądkowo-jelitowymi

Naukowcy zbadali związek genetyczny między chorobami przewodu pokarmowego a chorobą Alzheimera.

Zespół australijskich ekspertów z Edith Cowan University, udowodnił, że istnieje związek między chorobą Alzheimera a problemami z przewodem pokarmowym (GIT). Sugerowano to już we wcześniejszych pracach, ale nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „Communications Biology”, wyraźnie prześledziło mechanizm genetyczny tego zjawiska.

Naukowcy przeanalizowali różne prace, z których każda badała genomy nawet 400 tysięcy osób. Okazało się, że niektóre geny mogą wpływać na chorobę Alzheimera i choroby przewodu pokarmowego (choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka, zespół jelita drażliwego i inne).

Ponadto, okazało się, że podwyższony poziom cholesterolu może być również związany z chorobami neurodegeneracyjnymi i jelitowymi. Jak się okazało, może to prowadzić do bardziej nasilonych objawów choroby Alzheimera.

W przyszłości eksperci chcą przeprowadzić dodatkowe badania, w których możliwe będzie zbadanie wpływu obniżenia poziomu cholesterolu na zdrowie mózgu i przewodu pokarmowego.

Wcześniej naukowcy z University of Texas Health Science Center w Houston (UTHealth) opracowali nowy sposób leczenia choroby Alzheimera, który polega na transfuzji krwi.

Dodaj komentarz