Odkryto zdolność naczyń krwionośnych do „zapamiętywania” udaru mózgu

Czy nasze naczynia krwionośne mogą zapamiętywać udar mózgu?

Grupa naukowców z Instytutu Dynamiki i Samoorganizacji im. Maxa Plancka w Getyndze, a także z Politechniki Monachijskiej stwierdziła, że ​​sieć naczyń krwionośnych jest w stanie „zapamiętać” udar i dostosować się do tej sytuacji, zmieniając kierunek przepływu krwi, tj. przekierowując przepływ krwi do innych naczyń. Wyniki prac zostały opisane w czasopiśmie „Physical Review Letters”.

Podczas badań specjaliści stworzyli model komputerowy, w którym byli w stanie prześledzić wszystkie zasady adaptacji układu krążenia w przypadku uszkodzenia lub innych czynników zewnętrznych.

Okazało się, że intensywność przepływu, wpływa na siłę połączenia między dwoma naczyniami. W przypadku, gdy spadek przepływu krwi zostaje zredukowany do skrajnego stopnia, połączenie między naczyniami całkowicie się zatrzymuje – organizmowi łatwiej jest wówczas oszczędzać zasoby i pozwolić krwi płynąć inną drogą niż próbować przywrócić starą.

Przykładem tego jest zablokowanie naczynia, które w niektórych przypadkach może prowadzić do udaru. Nawet po usunięciu skrzepliny i normalizacji przepływu krwi, naczynia nadal pozostają słabe.

Wcześniej naukowcy odkryli, że odpowiedź immunologiczna powstająca w wyniku narażenia na zakażenie koronawirusem, może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych mózgu, a także powodować długotrwałe uszkodzenia neurologiczne.

Dodaj komentarz