Odkryto przyczynę otyłości pomenopauzalnej

Naukowcy z instytutu Baker Heart and Diabetes zidentyfikowali przyczynę otyłości pomenopauzalnej. Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature Cardiovascular Research” pokazują, że wraz ze spadkiem poziomu estrogenu, kobiety przybierają na wadze.

Wiadomo, że estrogen pomaga chronić układ sercowo-naczyniowy u kobiet, ale po wystąpieniu okresu pomenopauzalnego, kiedy poziom tego hormonu w organizmie drastycznie spada, są one bardziej narażone na szereg różnych chorób.

W trakcie swojej pracy eksperci odkryli w sercu receptor estrogenowy, który reguluje otyłość u kobiet. Autorzy zablokowali ten receptor i spodziewali się zmian głównie w sercu. Ale zamiast tego zauważyli wzrost tkanki tłuszczowej. Ponadto, geny potrzebne do skurczów serca i metabolizmu, były obniżone w tym samym czasie, gdy obniżył się poziom estrogenu, co wyjaśnia, dlaczego serca uczestniczek nie pracowały dobrze.

Chodzi o pęcherzyki pozakomórkowe uwalniane z serca ze zredukowanym estrogenem, które zawierały białka, które różniły się zarówno od grupy kontrolnej, jak i serc męskich.

Cząsteczki te mają również zdolność do przeprogramowywania komórek mięśni szkieletowych w hodowli komórkowej. W ten sposób zamiast zużywać energię, gromadzą one się, co tłumaczy zwiększoną otyłość u samic myszy ze spadkiem estrogenów.

Naukowcy zauważają, że wyniki są ważne dla opracowania nowych metod profilaktyki i leczenia chorób serca i chorób metabolicznych u kobiet po okresie menopauzy.

Dodaj komentarz