Odkryto nowy sposób na zapobieganie rakowi wątroby

Zespół naukowców z Centrum Badań Trawienia i Wątroby w Columbia University College of Medicine, znalazł sposób na zapobieganie rakowi wątroby.

Zgodnie z wynikami najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature”, prawie wszystkie rodzaje raka wątroby powstają po dziesięcioleciach przewlekłych chorób tego narządu.

Naukowcy zbadali komórki Ito – pericyty, które w stanie aktywnym odpowiadają za powstawanie tkanki bliznowatej w uszkodzeniu wątroby. Wykorzystując nowoczesne metody narzędzi genetycznych można było zauważyć, że populacja tych komórek zmienia się w zależności od rozwoju nowotworu.

W zdrowej wątrobie komórki Ito są uśpione i wykazują wzrost hepatocytów potrzebnych do ochrony narządu. Jednak w obecności przewlekłej choroby wątroby, liczba tych komórek spada, a także ulegają one aktywacji. To właśnie w fazie aktywnej komórki Ito wpływają na czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

Odkrycie to zwiększa szansę na zapobieganie rakowi wątroby poprzez przywrócenie prawidłowej równowagi komórek Ito. Autorzy podkreślają, że aktywowane komórki Ito tworzą sprzyjające środowisko dla rozwoju nowotworu, ale po rozwoju nowotworu nie odgrywają już szczególnej roli w progresji choroby.

Dodaj komentarz