Odkryto nowy sposób na walkę z rakiem

Belgijscy naukowcy odkryli mechanizm molekularny, który hamuje układ odpornościowy i przyczynia się do rozwoju raka. Badacze zidentyfikowali również przeciwciało, które może blokować działanie tego mechanizmu.

Regulacyjne limfocyty T (supresory T) kontrolują siłę i czas trwania odpowiedzi immunologicznej, zapobiegając rozwojowi chorób autoimmunologicznych. Komórki te uwalniają cytokinę zwaną transformującym czynnikiem wzrostu beta (TGF-beta). Pobliskie limfocyty rozpoznają go i zmniejszają jego aktywność. Naukowcy odkryli, że w produkcji TGF-beta, białka GARP odgrywają rolę na powierzchni T-supresorów.

Eksperci wykorzystali krystalografię rentgenowską do określenia trójwymiarowej struktury kompleksu białkowego GARP i białka TGF-beta. Aby uzyskać kryształy, opracowano metodę stabilizacji kompleksu za pomocą specyficznych przeciwciał. Okazało się, że GARP ma strukturę w kształcie podkowy i jest zatrzymywany w tej postaci przez cząsteczki TGF-beta. Przeciwciało zapobiega rozdzielaniu dwóch cząsteczek i zapobiega uwalnianiu cytokin.

Zdaniem naukowców, wyniki ich pracy mogą pomóc opracować nowe sposoby leczenia raka, których celem jest blokowanie produkcji TGF-beta.

Dodaj komentarz