Odkryto nowy czynnik prowadzący do przedwczesnego starzenia się mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że przewlekła choroba sercowo-naczyniowa wiąże się z przedwczesnym starzeniem się mózgu. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie „The Lancet Healthy Longevity”.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 456 starszych osób w wieku od 69 do 72 lat, które wzięły udział w długoterminowym badaniu Insight 46. Do oszacowania wieku ich mózgów wykorzystano model uczenia maszynowego, który analizował obrazy rezonansu magnetycznego. Wykazano, że ​​wiek ośrodkowego układu nerwowego uczestników wahał się od 46 do 93 lat.

Zły stan zdrowia serca w wieku 36 lat był czynnikiem przyspieszonego starzenia się ośrodkowego układu nerwowego w późniejszym życiu, przy czym mózg mężczyzny był bardziej podatny na zmiany związane z wiekiem niż mózg kobiet.

Starszy wiek mózgu wiąże się z gorszymi wynikami testów poznawczych, a także z atrofią hipokampu, obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć długotrwałą, w ciągu następnych dwóch lat od początku pogorszenia funkcji poznawczych.

Naukowcy odkryli również, że wyższy wiek mózgu był związany z wyższym poziomem białka neurofilamentowego (NfL) we krwi. Uważa się, że wzrost NfL jest spowodowany uszkodzeniem komórek nerwowych, co czyni białko użytecznym markerem neurodegeneracji.

Dodaj komentarz