Odkryto nowy czynnik prowadzący do przedwczesnego starzenia się mózgu
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że przewlekła choroba sercowo-naczyniowa wiąże się z przedwczesnym starzeniem się mózgu. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie „The Lancet Healthy Longevity”.
Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 456 starszych osób w wieku od 69 do 72 lat, które wzięły udział w długoterminowym badaniu Insight 46. Do oszacowania wieku ich mózgów wykorzystano model uczenia maszynowego, który analizował obrazy rezonansu magnetycznego. Wykazano, że wiek ośrodkowego układu nerwowego uczestników wahał się od 46 do 93 lat.
Zły stan zdrowia serca w wieku 36 lat był czynnikiem przyspieszonego starzenia się ośrodkowego układu nerwowego w późniejszym życiu, przy czym mózg mężczyzny był bardziej podatny na zmiany związane z wiekiem niż mózg kobiet.
Starszy wiek mózgu wiąże się z gorszymi wynikami testów poznawczych, a także z atrofią hipokampu, obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć długotrwałą, w ciągu następnych dwóch lat od początku pogorszenia funkcji poznawczych.
Naukowcy odkryli również, że wyższy wiek mózgu był związany z wyższym poziomem białka neurofilamentowego (NfL) we krwi. Uważa się, że wzrost NfL jest spowodowany uszkodzeniem komórek nerwowych, co czyni białko użytecznym markerem neurodegeneracji.