Odkryto nieoczekiwane niebezpieczeństwo związane z używaniem szamponu i pasty do zębów

Naukowcy z University of California w Berkeley (USA) odkryli, że dzieci narażone na działanie substancji chemicznych zawartych w pastach do zębów, szamponach i mydłach, mogą być podatne na przedwczesne dojrzewanie płciowe. To z kolei przyczynia się do wysokiego ryzyka chorób psychicznych, raka piersi i narządów płciowych.

Badanie objęło 388 dziewcząt, których zdrowie monitorowano od urodzenia do wieku młodzieńczego. Eksperci zidentyfikowali główne czynniki wpływające na wzrost i rozwój ciała dzieci. Jednocześnie, przedwczesne dojrzewanie było definiowane jako wzrost piersi i pierwsze okresy przed ukończeniem ósmego roku życia.

Według ekspertów, wczesne dojrzewanie zaobserwowane podczas długotrwałych badań, może być spowodowane przez chemikalia zawarte w produktach higieny osobistej – np. ftalany, parabeny i fenole. Ich działanie przypomina działanie hormonów, co prowadzi do zakłóceń w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Jednakże naukowcy zauważają, że ich wpływ na organizm musi jeszcze zostać potwierdzony w kolejnych badaniach.

Dodaj komentarz