Odkryto lek, który łagodzi objawy depresji w dwie godziny

W eksperymencie na myszach, zespół chińskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Nanjing przetestował lek, który zmniejsza objawy depresji w zaledwie dwie godziny. Wyniki prac opublikowano w czasopiśmie „Science”.

Większość nowoczesnych leków przeciwdepresyjnych to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które zwiększają poziom serotoniny w mózgu. Jednak tego typu leki zaczynają w pełni działać dopiero po wielu tygodniach i mają poważne skutki uboczne.

W nowym badaniu naukowcy zastosowali inne podejście – oddzielenie transportera serotoniny SERT i enzymu neuronalnej syntazy tlenku azotu (nNOS1). W tym celu specjalnie opracowano lek ZZL-7, który wpłynął na aktywność neuronów odpowiedzialnych za produkcję serotoniny w grzbietowym jądrze szwu, a także zakłócił interakcję między SERT i nNOS. Doprowadziło to do wzrostu ilości serotoniny w przyśrodkowej korze przedczołowej, co zmniejszyło objawy depresji u badanych.

Ponieważ mózg zaczyna zwiększać ilość serotoniny niemal natychmiast po podaniu ZZL-7, efekt terapeutyczny powinien pojawić się w ciągu kilku godzin. Ponadto, lek ten ma mniejszy zestaw skutków ubocznych niż inne znane leki.

W październiku 2022 r. pracownicy Uniwersytetu we Frankfurcie udowodnili, że leczenie depresji zmienia strukturę mózgu, co jest sprzeczne z wcześniejszymi poglądami na temat plastyczności mózgu.

Dodaj komentarz