Odkryto grupę genów odpowiedzialnych za przyspieszone starzenie się mózgu

Międzynarodowa grupa naukowców zidentyfikowała grupę genów i przełączników genowych, w których mutacje przyczyniają się do przyspieszonego starzenia się mózgu.

Komórki w ośrodkowym układzie nerwowym stale umierają, a nowe neurony powstają w wyniku podziału komórek macierzystych. Wraz z wiekiem, stan tych ostatnich pogarsza się z powodu zmian w aktywności specyficznego DNA. Naukowcy odkryli u myszy ponad 250 genów związanych ze starzeniem. Przykładowo, gen Dbx2 u starszych zwierząt, był bardziej aktywny, podczas gdy inne geny zostały wyłączone.

Badacze zwiększyli aktywność Dbx2 w młodych komórkach macierzystych mózgu, co przyczyniło się do pojawienia się objawów przyspieszonego starzenia. W rezultacie, spowolniono wzrost komórek macierzystych. Ponadto, biolodzy zidentyfikowali zmiany w systemie regulacyjnym składające się z czynników epigenetycznych – cząsteczek, które włączają się i wyłączają niektóre części DNA.

Zdaniem naukowców zrozumienie, w jaki sposób proces starzenia wpływa na mózg gryzonia, pomoże opracować metody wykrywania spadku aktywności komórek macierzystych. To z kolei, przyczyni się do pojawienia się nowych podejść do leczenia chorób, takich jak otępienie starcze.

Naukowcy uważają, że w przyszłości możliwa będzie aktualizacja sieci regulacyjnej i ograniczenie aktywności genów związanych ze starzeniem się.

Dodaj komentarz