Od czego zależy długość naszego życia?
Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt w Stanach Zjednoczonych stwierdzili, że liczba neuronów w korze mózgowej determinuje średnią długość życia zwierząt, w tym ludzi.
Wcześniej sądzono, że głównymi parametrami prognostycznymi oczekiwanej długości życia, są: masa ciała i tempo metabolizmu. Jednak wskaźniki te działają tylko w 20-30 procentach przypadków (przykładowo, ptaki żyją około 10 razy dłużej niż ssaki o tej samej wielkości). Zdaniem ekspertów, liczba neuronów korowych może dokładnie przewidzieć oczekiwaną długość życia w 75 procentach przypadków.
Naukowcy przeanalizowali dane z ponad 700 gatunków zwierząt ciepłokrwistych i porównali je z danymi dotyczącymi liczby neuronów w mózgu. Okazało się, że papugi i ptaki śpiewające, żyją dłużej niż naczelne o tej samej wadze, a te z kolei żyją dłużej niż inne ssaki o tej samej masie ciała. Ponadto, ptaki potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć dojrzałość płciową.
Badacze wykazali, że oczekiwana długość życia jest bezpośrednio zależna od bezwzględnej liczby neuronów korowych. Nie ma znaczenia wielkość zwierzęcia i jego metabolizm. Według naukowców wynika to z faktu, że kora mózgowa odgrywa kluczową rolę w adaptacji do środowiska oraz w reagowaniu na stres.