Nowe badania pokazują, że popularny lek może obniżyć ryzyko demencji o 35 procent

Najnowsze badania wykazały, że popularna klasa leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 – inhibitory SGLT-2 – może znacząco obniżyć ryzyko rozwoju demencji. Wyniki pokazują, że osoby przyjmujące te leki są o 35% mniej narażone na demencję w porównaniu do innych pacjentów z cukrzycą typu 2, a także mają aż o 52% niższe ryzyko demencji naczyniowej i o 39% niższe ryzyko choroby Alzheimera.

Eksperci, tacy jak dr Pouya Shafipour i Jamie Alan, podkreślają, że osoby z cukrzycą typu 2 są bardziej narażone na utratę funkcji poznawczych, zwłaszcza jeśli ich poziom cukru we krwi nie jest dobrze kontrolowany. Cukrzyca może prowadzić do powstawania w mózgu blaszek amyloidowych, które są związane z chorobą Alzheimera. Inhibitory SGLT-2 działają poprzez usuwanie nadmiaru glukozy z organizmu za pośrednictwem nerek, co może pomóc w lepszym kontrolowaniu poziomu cukru.

Badanie, opublikowane w sierpniu w BMJ, objęło ponad 110 tysięcy osób w wieku od 40 do 69 lat z cukrzycą typu 2, które przyjmowały inhibitory SGLT-2 lub DPP-4. Po analizie danych z okresu około dwóch lat stwierdzono, że inhibitory SGLT-2 są bardziej skuteczne w redukcji ryzyka demencji. Co ważne, im dłużej pacjenci przyjmowali te leki, tym większe korzyści odnotowano.

Chociaż badanie nie określiło dokładnie mechanizmu, dzięki któremu inhibitory SGLT-2 zmniejszają ryzyko demencji, eksperci spekulują, że ich zdolność do lepszego kontrolowania poziomu cukru we krwi może odgrywać kluczową rolę. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi przez dłuższy czas może prowadzić do uszkodzeń w mózgu, a poprawa jego kontroli może zapobiec tym szkodliwym efektom, zwłaszcza w przypadku demencji naczyniowej.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki tych badań sugerują, że lepsze zarządzanie cukrzycą poprzez stosowanie inhibitorów SGLT-2 może nie tylko chronić przed chorobami serca, ale także przed poważnymi problemami neurologicznymi, takimi jak demencja.

Dodaj komentarz