Niezwykły owoc z Amazonii pomoże w walce z otyłością?
Niezwykły owoc camu camu pochodzący z Amazonii, może być przydatny w walce z otyłością i zaburzeniami metabolicznymi dzięki pozytywnemu wpływowi, jaki ma on na nasze bakterie jelitowe.
Szacuje się, że do 2030 r. ponad 1 mld ludzi na świecie będzie otyłych. Otyłość zwiększa ryzyko chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca oraz wielu innych dolegliwości.
Co to jest camu camu?
Naukowcy z Wydziału Medycyny Université Laval w Kanadzie, postanowili zbadać potencjalne korzyści wynikające ze spożywania owoców amazońskich zwanych camu camu (Myrciaria dubia). Pochodzące z Peru i Brazylii, camu camu jest czerwonawo-fioletowym owocem podobnym do wiśni. Chociaż rdzenni mieszkańcy od dawna zbierają te owoce, dopiero od niedawna są one uprawiane i sprzedawane na szerszym rynku. Camu camu jest szczególnie popularne w Japonii.
Składniki odżywcze w camu camu
Camu camu może pochwalić się imponującym ładunkiem witaminy C, wynoszącym około 3000 miligramów na 100 gramów; to 20-30 razy więcej niż kiwi, co daje mu jedną z najwyższych zawartości witaminy C w jakimkolwiek owocu. Wysoka odżywczość tego owocu była tym, co zaintrygowało współautora badania prof. André Marette’a do sprawdzenia, czy camu camu może pozytywnie wpływać na choroby metaboliczne i otyłość.
Aby to zbadać, on i jego zespół przez 8 tygodni karmili myszy dietą wysokotłuszczową o wysokiej zawartości cukru. Każdego dnia dawali im też wyciąg z camu camu. Druga grupa myszy w ogóle nie dostawała wyciągu. Pod koniec badania myszy, które spożyły wyciąg z camu camu, zyskały o 50 procent mniej masy niż te, które nie spożywały ekstraktu.
Kiedy zespół zbadał insulinooporność myszy, tam też pojawiły się godne uwagi zmiany. Zarówno tolerancja glukozy, jak i wrażliwość na insulinę, uległy poprawie; tymczasem poziom endotoksyn i stanów zapalnych zmniejszył się. Zmierzono również specyficzne zmiany w mikrobiomie zwierząt.
Wszystkim tym zmianom towarzyszyło przekształcenie mikroflory jelitowej, w tym kwitnienie A. muciniphila i znaczne zmniejszenie liczby bakterii Lactobacillus – powiedział prof. André Marette
Niski poziom A. muciniphila został już wcześniej powiązany z zapaleniem i specyficznymi stanami, takimi jak zespół jelita drażliwego.